Попередні результати збору нішевих культур в Україні

За дослідженнями експертів із інформаційного агентства «АПК-Інформ», 2015 року сівба нішевих культур розпочалася в оптимальні агротехнологічні строки.

Погодні умови при цьому в більшості областей України були сприятливими. Завдяки сильним дощам у квітні запасів вологи в ґрунті було достатньо на момент сівби, що знайшло позитивне відображення на вегетації ярих зернових і зернобобових культурах. У весняно-літній період гарній вегетації культур сприяли помірні погодні умови та достатні залишки вологи в ґрунті. Але, в той же час, підвищення температури в окремих регіонах Півдня та Сходу під час вегетації зумовило зниження якості врожаю.

Збирання ж нішевих культур в Україні розпочалася своєчасно, але на збір урожаю вплив мали негативні погодні умови.

Горох
Серед нішевих культур горох збирали першим. За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики), в поточному році культура була посіяна на площі 171 тис. га в порівняні зі 156 тис. га минулого року. В перші десять днів липня почали збирати культуру в Південній Україні. Врожайність гороху коливалася в межах 12-16 ц/га, що відповідає показникам 2014 року.

В Центральній та Східній Україні збирати культуру почали в першій-другій декаді липня. Врожайність при цьому становила 10-12 ц/га, а це на 5-10% менше, за показники минулого року. Ця ситуація спричинена спекою в період вегетації культури.

Овес
За даними Мінагрополітики овес посіяли на площі 213 тис. га, в порівнянні з минулорічними 250 тис. га.

У третій декаді липня аграрії Північної та Західної України почали збір культури. При цьому її врожайність становила 30-36ц/га, а це на 10% вище минулорічних показників. Експерти пов’язують це з великою кількістю опадів у період сівби та вегетації культури.

На Сході овес почали збирати вже наприкінці липня – на початку серпня. Врожайність у регіоні становила 11-16 ц/га, що на 10% нижче за показники минулого року. Причинами стали висока температура та відсутність продуктивних опадів навесні та влітку.

Просо
Згідно даних Мінагрополітики, під врожай культури було відведено 106 тис. га у порівнянні зі 104 тис. га роком раніше.

В Південній Україні просо почали збирати в першій декаді серпня. Її врожайність у цьому році становила 15-25 ц/га, а це на 20-30% нижче показників 2014 року. Таку ситуацію спричинили посушливі погодні умови під час періоду вегетації культури.

У Центральній і Північній Україні збір проса почався в другій декаді серпня. Завдяки сприятливим погоднім умовам врожайність культури становила 27-35 ц/га, що відповідає показникам минулого року.

Гречка
Вітчизняні сільгоспвиробники останньою збирали гречку. Посівні площі під неї, за даними Мінагрополітики, становили 132 тис. га, що на 5 тис. га менше, ніж 2014 року.

На Півночі збір культури розпочався в другій декаді серпня і наразі завершується. Врожайність зернової, завдяки сприятливим погоднім умовам та сильним опадам досягає 19-24 ц/га, що відповідає минулорічним показникам. Але дощі мали негативний ефект на якість культури. Так,спостерігається її збиткова вологість, а відповідно, виникає потреба в додатковій сушці та доопрацюванні.

На Заході збір гречки триває, наразі врожайність культури становить, як і в минулому році, 20-25 ц/га.

Водночас, аграрії декількох областей повідомляли, що в період дозрівання культури було замало продуктивних опадів, через що зерно гречки було дрібним, що зробило негативний вплив на її врожайність.

Результат
За попередніми підсумками, нішеві культури, які є не менш важливі за основні осінні та весняні зернові та зернобобові,показали непоганий врожай у цьому році. Але при отриманні якісного врожаю погодний фактор лишається визначальним.

agro-business.com.ua
03.09.2015